«Єнакієвець», «Шахтар», «Локомотив», «Ураган», «Продексім»… За останні роки до цього логічного ряду з клубів, які в різний час зміщували вектор своєї трансферної політики в бік Південної Америки, додався і столичний SkyUp Futsal. Раніше за «авіаторів» виступали Морено, Бруно та Матеус, у попереднє міжсезоння вони підписали Лукаса та Рафінью, а взимку підсилили свій ростер ще чотирма трансферами.

На перших порах трьом бразильцям та парагвайцю було важко показати свій максимум, тому результати SkyUp Futsal нагадували зигзагоподібну кардіограму. Втім, латиноамериканська четвірка додає з кожним матчем, і тепер, після трьох перемог поспіль (така серія сталася вперше в сезоні!) та двох київських дербі (а особливо після шокуючої перемоги над ХІТом) «авіатори» гучно заявили про себе на всю країну.

Нещодавно ми вже робили бліц із зимовими новачками SkyUp Futsal, тепер же до вашої уваги більш обширний матеріал з ексклюзивними коментарями не лише гравців, а й головного тренера, спортивного директора та Морено.

Різні історії з однаковим пунктом призначення

Кожен легіонер пройшов свій особливий шлях перед тим, як опинитися у SkyUp Futsal. Наприклад, парагваєць Джоні у 21 рік вже встиг пограти в Італії та навіть стати чемпіоном цієї країни, тоді як 35-річний Шаропіньйо провів усю кар’єру на Батьківщині. Попри це, перший переїзд у нову країну не став для бразильця чимось надто складним: «Це перший досвід життя за кордоном, але в мене не виникло жодних труднощів. Навіть у 35 років для мене це не є складним кроком».

Також особлива історія в Лукаса. В юному віці йому вдалося потрапити в команду Національної ліги Іспанії – «Бурелу», і гра на найвищому рівні стала для нього цінним досвідом: «Хоч я і не мав багато можливостей, футзал був дуже швидким і динамічним, ми стали чемпіонами Copa Xunta».

Транзитом через бразильську команду Ampere Futsal Лукас опинився в Казахстані. Там він провів напрочуд вдалий період у складі «Актобе»: «Потім я поїхав у Казахстан, де провів 2 роки із гарними враженнями від футзалу. Забивши 28 голів лише за один сезон, я досягнув важливої мети у своїй кар’єрі. У Казахстані футзал дуже швидкий та важкий, адже дуже виснажливо грати у форматі спарених турів. Тут, в Україні, футзал є дуже сильним з фізичної точки зору, це фізично найсильніший чемпіонат, у якому я грав».

Лукас вже чудово знайомий із рівнем опозиції у Favbet Екстра-лізі, адже з нинішньої плеяди легіонерів він приєднався до SkyUp Futsal найпершим. Цікаво, що спілкування з ним сильно допомогло прийняти рішення ще одному Лукасу, тільки Жоау: «Ми стали друзями поза майданчиком, він зіграв важливу роль у моєму переході в SkyUp Futsal, тому що я багато спілкувався з ним перед трансфером, він допоміг мені зрозуміти та прийняти пропозицію клубу».

Взагалі, по суті, таку комунікацію між бразильцями можна назвати сарафанним радіо, бо, як не крути, якщо у клубі є земляк, то ти завжди поспілкуєшся з ним, аби дізнатися якісь деталі про внутрішню кухню. А головним помічником в адаптації для новачків став Морено, який в Україні грав не лише за SkyUp Futsal, а й за «Ураган».

«Моя роль у команді зараз – бути перекладачем і допомагати бразильцям у всьому необхідному, щоб вони якнайшвидше адаптувалися до культури країни та українського футзалу. І так, можна сказати, що я як наставник, який намагається передати свій досвід, ґрунтуючись на всьому, що пережив за ті місяці й роки, які живу в Україні».

Цікаво, що Морено є у заявці SkyUp Futsal на сезон, і навіть існує ймовірність його повернення на паркет: «З початку січня я наполегливо працюю в тренажерному залі та тренуюся з командою. Дотримувався дієтичного плану, щоб набрати форму, і якщо мені вдасться досягти фізичного рівня інших гравців, а тренер вважатиме, що я можу бути корисним для команди, хто знає – можливо, на мене чекає несподіване повернення».

На жаль, у SkyUp Futsal постійно хтось відсутній через травми. Понад два місяці пропустив Лукас, а коли він відновився, вибув Джоні. Втім, очікується, що молодий парагваєць встигне відновитися до найважливішої частини сезону: «Якщо Бог дасть, то через два тижні я повернуся на майданчик».

Вищезгаданий матч проти ХІТа Джоні дивився не сам, а разом із Бобом, який отримав червону картку в поєдинку проти «Аврори». Цей габаритний гравець майже завжди в гущавині подій, і часто його емоційність призводить до дисциплінарних покарань: «Мій стиль гри дуже інтенсивний, з жорстким пресингом і великою кількістю фізичного контакту. Іноді емоції беруть гору, адже йде боротьба за простір між «стовпом» і «останнім». Гра дуже жорстка, але це частина футзалу. Всі матчі проходять у напруженій боротьбі, тому картки – це нормальне явище».

Але по-справжньому жорстко нещодавно зіграв Лукас. Вочевидь, «стовп» SkyUp Futsal не мав поганих намірів – хотів показати дива акробатики та забити шалений гол ударом через себе, але натомість розбив ніс Роману Горпиничу, через що універсалу ХІТа довелося перенести операцію.

У цьому й особливість запальних латиноамериканців. Лукас видав матч сезону з «Авророю», оформивши хет-трик, а вже в наступній грі заробив вилучення за гру рукою та екстремальну бісіклету. Чи не єдиний, хто випромінює стабільність – це Шаропіньйо. Буквально за пару місяців найдосвідченіший серед бразильців встиг набрати аж 9+8 за системою «гол+пас», більше гольових дій лише у Лукаса (20) та Максима Літвінова (21), але ж у них на це було значно більше часу.

Щоразу, коли Шаропіньйо засмучує воротаря суперників, він демонструє ефектне святкування – постріл з лука. «Коли я забив перший гол, на думку спало лише таке святкування, тому я зупинився саме на цьому варіанті».

Два колективи в одній команді

У перших матчах зимових новачків було неозброєним оком видно, що в латиноамериканців є високий індивідуальний клас, але їм поки дуже складно порозумітися з українцями – неузгодженість у переміщеннях, паси «в спину» та позиційні помилки. Все це робить із матчів SkyUp Futsal видовищні гольові перестрілки, але змушує сивіти Тараса Шпичку та його помічників. Втім, тренерський штаб «авіаторів» знайшов оптимальне рішення.

«Через мовний бар’єр ми використовуємо українців і бразильців у різних четвірках. Лукас та Рафінья з нами від початку сезону і спершу їм також було складно, але з часом це питання вирішилося. Новим хлопцям дуже важко. Вони не розуміють українську мову. За першими матчами впадало в око, що їм складно комунікувати з нашими гравцями. Тож ми вирішили, що матимемо четвірку, яка сформована суто з легіонерів. Це призвело до більш змістовної гри від них, як у захисті, так і в атаці».

Тарас Шпичка: «Четверте місце за підсумками дебютного сезону – це гідний  результат» | Футзальний портал "5х5"

SkyUp Futsal не позиціонує себе футзальним «Шахтарем»

Ми вже згадували про вплив Морено, але також важливу роль у запрошенні бразильців відіграв Микита Тменов, який поєднує виступи на паркеті з роботою спортивного директора. «Головна ідея запрошення легіонерів – це підвищення загального рівня команди. Нажаль, наразі через різні причини ринок українських виконавців дуже обмежений», – вважає Тменов.  

Звісно ж, вектор трансферної політики і навіть клубні кольори говорять про те, що у SkyUp Futsal багато спільного з футбольним «Шахтарем». У якійсь мірі це справедливо, але Микита переконує, що це не більше, ніж збіг.

«Звичайно, нам приємні аналогії з «Шахтарем», тому що це один з грандів нашої країни, а також добрі друзі та партнери нашої головної компанії SkyUp Airlines. І так сталося, що навіть корпоративні кольори у нас схожі, але ми йдемо своїм шляхом і в даному питанні це скоріше збіг обставин. Ми ставимо амбітні цілі, тому використовуємо різні інструменти, і на даному етапі, запрошення легіонерів – один із них».

Микита Тменов – про причини неочікуваної поразки SkyUp від Сухої Балки

Прихід великої групи легіонерів допоміг SkyUp Futsal не лише у спортивному плані, а й додав упізнаваності за кордоном. Майже всі новачки активно ведуть соцмережі й постійно діляться хайлайтами своєї гри, посиланнями на трансляції матчів, тож цього сезону у Favbet Екстра-ліги точно з’явилася аудиторія в Бразилії та Парагваї – принаймні, рідні та близькі гравців точно дивляться поєдинки за їх участі.

Як не дивно, найпопулярніший зі значним відривом – наймолодший Джоні. У нього 12,6 тисяч підписників у Instagram – це більше, ніж у будь-якого українського клубу! Як зізнається Джоні, українська частка його фан-бази поки не така велика. Найбільший приріст стався після матчів за збірну Парагваю та здобуття Скудетто в Італії.

Наостанок наголосимо на тому, що приїзд латиноамериканців – це щось навіть більше, ніж просто про спорт. Сам факт того, що вони не побоялися займатися улюбленою справою у країні, яка щодня потерпає від терористичних атак, вартий поваги. Харизматичні новачки дуже швидко полюбилися вболівальникам SkyUp Futsal – скандування їхніх імен під час матчів прямий тому доказ.

Вже завтра, 1 квітня на SkyUp Futsal чекає чергове важке випробування в матчі проти «Сокола». І далеко не факт, що після гучної перемоги над ХІТом «помаранчево-білі» обіграють ще одного представника топ-3, але одне відомо точно – поєдинок за участі «авіаторів» приречений на яскравий футзал, найширший спектр емоцій та гру на зустрічних курсах. А курс SkyUp Futsal – на Південну Америку.

Поширити
Чернявський Ігор
31 Березня, 2025

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *