До Нового року залишається зовсім трохи – і це найкращий час для того, аби підбивати підсумки. В українському футзалі 2024-й став роком неймовірного успіху, прориву та дав надію на світле майбутнє. В цьому матеріалі пропонуємо пригадати найважливіші віхи останніх 365 днів у контексті національних команд і внутрішніх клубних турнірів. А також, задля більшої інтерактивності – визначимо переможців кількох символічних номінацій за версією автора статті.
Чоловіча збірна України: команда-легенда
Восени цього року національна збірна стала творцем найбільшого здобутку в командних видах спорту в історії незалежної України. Повністю усвідомити історичність бронзових медалей на чемпіонаті світу-2024 можна буде лише з часом, адже феєричний виступ команди Олександра Косенка дав футзалу в Україні нове життя – насамперед йдеться про вболівальників, які відкрили для себе цей вид спорту після самовідданої гри у виконанні співвітчизників. На мундіалі в Узбекистані Україна здобула щось набагато більше, ніж бронзові медалі. Ця збірна назавжди увійшла в історію як команда, яка підкорила серця десятків тисяч українців.
Загалом у 2024 році збірна України провела 19 матчів, у яких здобула 14 перемог, двічі зіграла внічию та зазнала лише трьох поразок. Також цього року наша команда забила майже вдвічі більше м’ячів, ніж пропустила 89:44. Серед найкращих бомбардирів – Даниіл Абакшин (13), Андрій Мельник, Ігор Корсун, Михайло Зварич (по 9), Ростислав Семенченко, Назар Швед (по 8) та Ігор Чернявський (7). Більше того, двом гравцям підкорилися знакові індивідуальні досягнення на ЧС-2024: Абакшин посів друге місце у гонці бомбардирів та отримав срібну бутсу, а Семенченко став володарем бронзового м’яча як третій найкращий гравець турніру.
Заздалегідь хочеться прояснити, що в цьому матеріалі буде кілька номінацій, наприклад, “Матч року” чи “Пресслужба року”, але найкращого гравця визначати буде неправильно. У приголомшливому досягненні збірної України ключову роль зіграв командний дух, який хлопці проявляли в найскладніші моменти матчів. Кожен з бронзових призерів – надзвичайно сильний футзаліст індивідуально, але без колективної роботи під керівництвом Олександра Косенка результату не було б. Більше того, бронзи не було б і без водночас непомітних, але дуже важливих зусиль лікарів, масажистів, персоналу команди та менеджменту Асоціації футзалу України. І, звісно ж, без справжніх уболівальників, які не лише раділи розгромній перемозі 7:1 над Францією у бронзовому фіналі, а й підтримували після поразки з таким же рахунком від Аргентини в 1-му турі.
Жіноча збірна України: без невдач не буває успіхів
На жаль, для жіночої збірної України 2024 рік видався не таким вдалим, як хотілося б. У березні команда Олега Шайтанова провела два товариських матчі проти Італії, у яких зазнала двох поразок (2:4) та (0:6). Втім, у цих поєдинках українки отримали цінний досвід у матчах проти справді сильного суперника – Італія входить до десятки найсильніших жіночих команд світу.
У жовтні наша збірна взяла участь у відборі на перший в історії чемпіонат світу серед жінок. Попри впевнені перемоги над Північною Ірландією (6:0) та Чехією (4:1), у першому турі підопічні Шайтанова поступилися прямому конкуренту – Франції (1:3), через що програли боротьбу за путівку в еліт-раунд кваліфікації.
Юнацька збірна України: рік підготовки
Цього року у збірної України U-19 не було жодного офіційного матчу, тож Ігор Москвичов регулярно збирав команду на навчально-тренувальні збори, щоб спостерігати за прогресом молодих виконавців і планомірно готуватися до відбору на юнацький чемпіонат Європи-2025 через спаринги. Зокрема, у квітні українські юнаки провела два контрольні поєдинки проти однолітків з Угорщини, в яких здобули дві перемоги – 5:1 та 5:3.
А в червні підопічні Москвичова взяли участь у міжнародному товариському турнірі Futsal Week U-19 Summer Cup. “Жовто-сині” стартували з перемоги над Фінляндією (4:1), але в другому матчі не змогли нав’язати боротьбу Іспанії (0:5), тож посіли 2 місце в групі з трьох команд і продовжили боротьбу з Польщею та Сербією за 4-6 сходинки. Наші футзалісти поступилися полякам (1:2), але здолали сербів (3:1), завдяки чому фінішували п’ятими в загальному заліку турніру.
Наступні офіційні матчі юнацької збірної України заплановані на кінець березня 2025 року. Наша команда буде боротися за путівку на Євро-2025 з Нідерландами, Сербією та Чорногорією, яку здобуде лише переможець міні-турніру.
Студентські збірні на чемпіонату світу у Шанхаї
У червні ми вболівали за українських футзалістів та футзалісток на чемпіонаті світу серед студентів. Дівоча збірна не змогла вийти зі свого квартету та посіла 6 місце з 7 країн-учасниць. Відзначимо, що на груповому етапі в “жовто-синіх” була потужна опозиція – Бразилія та Китай, які посіли 1 та 3 місця відповідно, а також Німеччина.
З німкенями українкам вдалося вирвати нічию (2:2), китайкам поступилися лише мінімально (1:2), а в матчі з Бразилією на сенсацію не спромоглися (2:6). З аналогічним рахунком наші дівчата обіграли Польщу, а завершили виступ у Шанхаї мінімальною поразкою від Німеччини (0:1).
Хлопці виступили більш вдало. У перших двох турах групового етапу наші юнаки декласували Нову Зеландію та Хорватію (в обох матчах перемога з рахунком 9:1), а у третьому продемонстрували майже таку ж феєричну результативність у поєдинку проти Монголії (8:1). У чвертьфіналі переможний шлях “жовто-синіх” продовжився вольовою перемогою над Марокко (4:3).
А от за крок до фіналу нас неочікувано зупинила Хорватія (2:4). В матчі за третє місце сталося ще одне розчарування – поразка від Франції (1:2). Попри це, 4-те місце – чудовий результат нашої студентської збірної, а Микола Гуйван ще й отримав нагороду найкращому воротарю турніру.
Екстра-ліга: тріумф ХІТа і вихідна зірка Аврори
У внутрішніх змаганнях 2024 рік виявився не менш насиченим. Регулярний чемпіонат VBET Екстра-ліги виграв Ураган, випередивши ХІТ на 3 очки завдяки перемозі в перенесеному матчі з Соколом. Перший та останній голи в цьому поєдинку, який ще у 2023 році було відтерміновано через повітряну тривогу, розділили 157 днів!
Втім, доля чемпіонства вирішувалася у плей-оф, який подарував чимало сюрпризів. Головною несподіванкою став виліт Урагана від Енергії, котра у регулярці посіла лише 5 місце. “Дракони” та “енергетики” провели неймовірну півфінальну серію з 5 матчів, у якій постійно лідирували івано-франківці, але переможцем вийшла саме Енергія. Також знаково, що ця поразка ознаменувала кінець 7-річного періоду Максима Павленка в Урагані.
Для визначення чемпіона VBET Екстра-ліги вистачило три матчі, але в жодному разі не можна сказати, що фінальна серія стала для ХІТа легкою прогулянкою. У перших двох іграх кияни перемогли тільки в овертаймі та серії пенальті, і лише у третьому поєдинку довели справу до кінця переконливою перемогою 5:0.
Цікаво, що попри прикрий виліт у півфіналі, найкращим гравцем минулого сезону був визнаний капітан Урагана та збірної України Петро Шотурма, а статус найкращого бомбардира втримав Артем Фаренюк, який забив 32 голи у 37 матчах. Йому не вистачило лише одного голу, аби зрівнятися з рекордом Євгена Жука за кількістю голів упродовж однієї кампанії (33). Також відзначився ще один представник Урагану, Юрій Савенко, чий неймовірний сольний прохід у матчі проти Енергії вболівальники визнали найкращим голом сезону.
Втім, найкращим воротарем VBET Екстра-ліги 2023/24, звісно ж, став страж воріт чемпіонів – Олександр Сухов, який зберіг ворота сухими аж 8 разів. А звання гравця-відкриття сезону вдруге поспіль удостоївся Ростислав Семенченко, як і сама команда, яка у своєму першому сезоні у вищому дивізіоні пробилася до плей-оф Екстра-ліги та зіграла у фіналі Кубку України.
Підозрюємо, що цього сезону перемогу в номінаціях “Відкриття” здобудуть інші гравець та команда, адже на новорічну перерву Аврора пішла одноосібним лідером Favbet Екстра-ліги, а Семенченко з 10 голами замикає трійку найкращих бомбардирів, поступаючись лише Євгенію Жуку (14) та Владиславу Первєєву (11).
Новий сезон розпочався невдовзі після чемпіонату світу і відразу ж почав радувати шанувальників футзалу (яких завдяки успіху збірної України стало значно більше!) яскравими матчами в кожному турі. Перед новорічною перервою у Favbet Екстра-лізі залишаються тільки дві команди, які ще не зазнали жодної поразки – це ХІТ і Аврора, і судячи з усього, в такому статусі вони можуть підійти до очного матчу другого кола, який обіцяє стати ключовим у боротьбі за перше місце.
Окремої відзнаки варті дебютанти Favbet Екстра-ліги, які адаптувалися до рівня елітного дивізіону і доводять свою конкурентоспроможність. На цей момент Суха Балка та Атлетик Футзал набрали вже по 13 очок і йдуть у зоні плей-оф. Любарт, своєю чергою, набрав 4 залікових пункти і посідає передостанню сходинку, але поборотися за першу вісімку шанси ще є.
Найрезультативнішим матчем наразі є поєдинок між Ураганом та МСК Харковом, в якому івано-франківці перемогли з рахунком 14:4! А зовсім нещодавно відбулася гра, у якій вперше в сезоні обидві команди забили щонайменше по 5 голів – ХІТ у фірмовому стилі оформив камбек 7:5 у виїзному матчі проти Сокола.
ХІТ і вольові перемоги – це взагалі окрема історія. Чинні чемпіони вже два рази перевертали хід зустрічі, поступаючись у 2+ м’ячі, і ще двічі зводили матчі до нічиї, наздоганяючи суперника.
Усе вказує на те, що в новому 2025 році на нас очікує напрочуд цікавий та інтригуючий футзальний фестиваль під назвою Favbet Екстра-ліга. Втім, є ще одне багатообіцяюче змагання, в якому зійдуться 12 команд вищого дивізіону та 4 представники Першої ліги…
Кубок України
На початку травня у київському Палаці спорту було проведено Фінал чотирьох Кубку України за участі чинного володаря трофею – Кардинала, а також Аврори, ХІТа й Урагана. Вхід для вболівальників був вільний, тож на трибунах панувала чудова атмосфера, а команди не підвели і подарували глядачам першокласне футзальне видовище. Вирішальний матч склався за карколомним сценарієм і перейшов у екстра-тайми, де завдяки голам Петра Шотурми та Юрія Савенка Ураган втретє у своїй історії здобув Кубок України.
Восени стартував новий розіграш Favbet Кубку України. Наразі вже проведено 4 попередні раунди, в яких змагалися спершу аматорські колективи, а потім представники Другої та Першої ліг. Шаленою результативністю вразив перший етап – 71 гол у 10 матчах, тобто по 7,1 м’яча в середньому.
На цей момент визначені вже всі учасники ⅛ фіналу. Окрім команд Favbet Екстра-ліги, у цій стадії участь візьмуть броварський Авалон, дніпровський AM-Estate, коломийська Фурнітура та лисичанський Будівельник. Звісно ж, найцікавіше протистояння ⅛ – це зустріч двох лідерів Favbet Екстра-ліги – Аврори та ХІТа. Окрім того, на нас чекає львівське дербі між Енергією та in.IT. Матчі заплановані на 25 січня та 15 лютого.
Приїзд тренера та арбітра світового класу
Важливою подією для розвитку українського футзалу стали навчальні семінари, організовані Асоціацією футзалу України та Українською асоціацією футболу у співпраці з португальськими колегами. Так, у Львові з 17 по 20 березня виступив інструктор ФІФА іспанець Педро Галан, який провів тестування на знання правил футзалу, відео-тестування ігрових епізодів та фітнес-тест згідно стандартів ФІФА. За підмумками триденного семінару українські арбітрм підвищили свою кваліфікацію та отримали відповідні сертифікати ФІФА.
Місяцем пізніше у Львові відбувся ще один семінар – тепер для тренерів від наставника збірної Португалії Жоржа Браза. Іменитий тренер, який вперше зробив національну команду своєї країни чемпіоном світу, провів практичні заняття, спрямовані на тренувально-ігрові аспекти – командні та індивідуальні дії, організацію ігрового процесу та навчально-тренувальної гри. Освітній захід відвідали понад 50 українських тренерів з футзалу.
Більше того, символічний подарунок Браза став у нагоді для допомоги Збройним Силам України. Футболка з підписами всіх гравців збірної Португалії була розіграна серед українських вболівальників за донати, і кошти, виручені з благодійного аукціону Асоціація футзалу Україну спрямувала на потреби наших захисників.
Тренер року
Настав час визначити переможців у номінаціях! Якщо одного конкретного гравця виділити буде некоректно, то з найкращим наставником 2024 року все як ніколи просто – це Олександр Костенко, який привів збірну Україну до історичної бронзи ЧС-2024.
Символічно, що влітку цього року виповнилося 10 років відтоді, як Олександр Петрович очолив національну команду. Ця декада не була простою – були і злети, і падіння, але завжди панувала віра в те, що Косенко здатен побудувати команду, яка замахнеться на небачені раніше висоти. І йому це вдалося!
Матч року
Можливо, логічним вибором була феєрична перемога збірної України у бронзовому фіналі над Францією, але найемоційніший, найнапруженіший, найдраматичніший матч 2024 року пройшов кількома днями раніше, у півфіналі мундіалю. Так, на жаль, поєдинок проти Бразилії завершився прикрою поразкою, але така відчайдушна боротьба до останньої секунди з найтитулованішою збірною в історії викликає повагу, захоплення та гордість. Без перебільшень, Україна змусила відбиватися, грати на відбій майбутніх чемпіонів світу і була близькою до найгучнішої сенсації турніру. Гра проти Бразилії довела, що потрапляння нашої команди на п’єдестал – не випадковість, а результат надзусиль, докладених заради втілення мрії.
Гол року
У 2024-му було забито безліч видовищних голів – тут і гарматні удари здалеку, і вишукані командні комбінації, й індивідуальні проходи. Але окремо виділимо гол, який приніс радість не лише українцям, а й вразив міжнародну спільноту, зібравши мільйони переглядів у популярних футзальних пабліках. Думаємо, ви здогадалися – йдеться про феєричне соло у виконанні Олександра Сухова у чвертьфіналі ЧС-2024 проти Венесуели.
Момент року
В пам’яті українських уболівальників і самих гравців назавжди закарбується мить, коли вони зійшли на сцену “Хумо Арени” в якості бронзових призерів чемпіонату світу. І по центру став травмований, але такий щасливий капітан Петро Шотурма. Безперечно, це найяскравіший момент 2024 року, який вже назавжди увійшов в історію українського футзалу.
Пісня року
Виконання “Червоної калини” після переможних матчів на мундіалі стало приємною традицією збірної України. Підопічні Олександра Косенка довели, що не лише вправні на майданчику, а й мають неабиякі вокальні здібності! Якщо під час матчів команда була єдиним механізмом, зарядженим на результат, то в автобусі – дружнім ансамблем справжніх патріотів своєї країни.
Коментатор року
Ми вдячні всім коментаторам, які впродовж року коментували матчі як клубних змагань, так і поєдинки збірної України, і, як завжди, обрати когось одного дуже важко, бо в кожного свій особливий стиль.
Втім, у цій номінації хотілося б відзначити роботу Сергія Лук’яненка, який коментував такі важливі та знакові матчі, як, наприклад, фінал Кубку України та поєдинок за третє місце ЧС-2024. Коментування Сергія до вподоби великій кількості шанувальників футзалу, тож, на мою думку, він по праву може удостоїти звання “Коментатор року”.
Прес-служба року
Видатний результат збірної України на ЧС-2024 дав величезний поштовх популяризації футзалу, але самої лише вдалої гри буде недостатньо без активної роботи клубів у медіа. На щастя, велика кількість команд чудово розуміють це і докладають зусилля, аби їхній контент у соціальних мережах був яскравим та креативним, а наповнення офіційних сайтів – максимально інформативним.
У цій важливій складовій лідирують Аврора та Ураган. Медійники цих клубів створюють такий важливий зв’язок між гравцями та вболівальниками шляхом інтерв’ю та розважальних рубрик, оригінально підходять до зйомки відеоконтенту та експериментують над форматами, що, безперечно, сприяє розвитку футзалу в медіапросторі.
Ігор Чернявський для Асоціації футзалу України